JRS1-40-63 thermal relay
Product Details
♦Two types (bimetallic & electronic) for different precision needs. ♦Precise protection for 40 - 63A, including overload, phase - loss & unbalance. ♦Easy installation with A1/A2 terminals for flexible wiring.
Product Parameters
Application
JRS1(LR1) series thermal relay is suitable for using in the circuits rated voltage up to 660V,rated current 93A AC50Hz or 60Hz,for over-voltage protection of A.C. motor. The relay has the defferential mechanism and temperature compensation and can plug in CJX2 seriesAC contactor.
Motion characteristic:Three-phase balance motion time
Phase-losing motion characterisic
Specifications
Outline mouting size
JRS1-40-63 thermal relay
Related products
JZC4 - 40 AC intermediate relay is used in the controlled circuit of AC 50Hz or 60Hz, with voltage up to 660V, and can be use...
JRS1 - 80 thermal relay is designed for AC 50Hz/60Hz circuits with a rated voltage up to 660V and a rated current up to 80A. ...
⒈Protects AC 50/60Hz, ≤660V circuits from overload, phase - loss & imbalance. ⒉Directly plugs into compatible contactors like...
Relevant News
A non-insulated terminals pin connector delivers a gas‑tight crimp on 0.5‑1.5mm² wire at 19A without insu...